Maral Müzik ve Dans Topluluğu


MARAL MÜZİK VE DANS TOPLULUĞU 1980 yılında BENON KUZUBAŞ ve arkadaşları tarafından Anadolu ve Ermeni halk danslarını orkestra ve çoksesli koro eşliğinde sahnelemek üzere tamamı amatör elemanlarla kuruldu.
1981 yılında başlayan konserler dizisi ,300 kişiye ulaşan kadrosuyla her yıl tekrarlanarak 1986 yılında Benon Kuzubaş ‘ın ölümüne dek aralıksız devam etti .Bu dönemde Şan Müzikholü ve Atatürk Kültür Merkezi’nde 26 konser gecesi düzenlendi. Çalışmalarını ‘’Benon’’suz sürdüren topluluk 1987 yılında bir kez daha AKM’de sahne aldı, sonrasında 1990 yılında Maral’ın devamlılığını sağlamak amacıyla yöneticilerden Arsen Papazyan, Talin Papazyan, Püzant Akbaş ve Ohannes Bandoyan’ın girişimleri ile ARŞIN MAL ALAN opereti Ermenice olarak sahneye kondu . 1991 – 1992 döneminde ise “VAĞVAN ARVESDAKEDNER” (Yarının Sanatçıları) adlı çocuk müzikali sahnelendi.
1992 yılında tamamen yeni bir nesil yetiştirmek üzere Maral’ın ilk dansçılardan Garbis – İris Çapkan çiftinin dans eğitmenliğini üstlenmesi ve yönetime katılımları ile, 8 – 10 yaşlarında 50 çocukla çalışmalara başlandı ve geleceğin çekirdek kadrosu oluşturuldu.1992 – 93 yıllarını çalışarak geçiren bu kadro 1994 yılında ilk gösterisini sergiledi.
1997 yılında E.O.Y.D. 50. kuruluş yılı kutlama etkinlikleri ,
1998 yılında Atatürk Kız Yetiştirme Yurdu yararına gösteriler,
2000 yılında MARAL ‘ın 20. kuruluş yılı gösterileri ve 20.yıl balosu sonrasında, daha çok dans performansına yoğunlaşıp korosu olmadan çıkılan 2002 yılı gösterileri ve nihayetinde 2005 yılında dans hocaları ve yöneticiler Garbis ve İris Çapkan, yöneticiler Ohannes Bandoyan ve 2002 yılında yönetime katılan Ara Hobikoğlu , MARAL ‘ı 25. Kuruluş yılına taşıyabilmenin gururuna, 2006 yılında ise Ermenistan Devlet Dans Topluluğu ile İstanbul’da aynı sahneyi paylaşma onuruna ulaştılar .
2007 yılındaki gösteride piyanist Levon Eroyan ile Soprano Alis Manukyan’ın da katılımıyla EOYD’nin 60.yılı ve Beyoğu Üç Horan Kilisesi’nin 200. yılı kutlandı .
2008 yılında MARAL , CID –UNESCO Uluslararası Dans Kongresi üyesi olup, Unesco’nun İstanbul programlarına başarıyla katıldı ve yabancı dans çevrelerinin dikkatini çekti.
Ağustos 2008’de Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da düzenlenen geleneksel Meg Azk Meg Mışaguyt festivaline katıldı. 50 kişilik kadrosuyla büyük beğeni ve takdir toplayan Maral, Yerevan’a İstanbul’dan giden ilk dans grubu oldu.
2009-2011 döneminde 30.yılını gösterileri ile kutlayan MARAL ayrıca Avrupa Kültür Başkenti projesinde SHAMAN Dans Tiyatrosu ile ‘YEDİ BÖLGEDEN YEDİ TEPEYE’ konulu projede beraber sahne aldı, ZİBEÇ yararına özel bir gösteri sundu, tekrar yeni bir organizasyonda SHAMAN Dans Tiyatrosu ile “İSTANBULLUS’’ konulu projede birlikte bir gösteri sundu. Birçok festivallere konuk olup Van Ahtamar Kilisesinin tekrar açılışında hazır bulundu, 5. PAN ARMENIAN oyunları açılışına katılımını getirerek YEREVAN OPERA sahnesinde İSTANBULLUYS gösterisini sergiledi. Bu etkinlik çerçevesinde Kültür Bakanlığından ödüle layık görüldü.
MARAL 2012-2015 döneminde ‘MARALNUR’ gösterisini sergiledi, YEREVAN DIASPORA Bakanlığından gelen davet üzerine ‘İM HAYASTAN’ festivaline katıldı. Maslak TİM Sahnesinde, ZİBEÇ tarafından düzenlenen ‘INGA & ANUŞ’ gösterisine danslarıyla katılım getirerek renk kattı. ŞİŞLİ BELEDİYESİ’nin daveti ile KENT KÜLTÜR MERKEZİ açılış konserini gerçekleştirdi. İSTANBUL KONGRE MERKEZİ’nde yapılan 2 görkemli gösteriyle Maral 35. kuruluş yılını kutladı. YEREVAN’da gerçekleştirilen festivale Diaspora Bakanı Hranuş Hagopyan tarafından davet edilen MMDT , GAREN DEMİRCİYAN Sahnesinde özel bir gösteri sundu.

28 Nisan 2016 tarihinde BARİ BEDAGAN & MARAL – DANSIN BÜYÜSÜ buluşmasının 2. kez gerçekleşmesinin gururu yaşandı. Maral, İstanbul’a davet ettiği Ermenistan Devlet Dans Topluluğu ile aynı sahneyi ortak programla yeniden paylaşarak, İstanbul Kongre Merkezi’ni dolduran 2500 sanatsever izleyicisine unutulmaz bir gece yaşattı.
Maral 2017 yılında , çatısı altında çalışmalarını sürdürdüğü Esayan Okulundan Yetişenler Derneği’nin 70.ci kuruluş yıldönümü için hazırladığı ‘’Onların Şarkıları Dans Dansları Şarkıydı’’ özel içerikli gösterisi ile sanatseverlerin huzurlarına çıktı.
11 MART 2018 İstanbul Kongre Merkezi
6-13 yaş grubunda 125, 14- 30 yaş grubunda 55, toplamda 180 dansçısıyla bir dans okulu disiplininde çalışmalarına sürekli devam eden Maral Müzik ve Dans Topluluğu , daveti üzerine İstanbul’a ilk kez gelen ve Kuruluşunun 80. yılını kutlama gösterilerinin açılışını gerçekleştiren , Ermenistan ‘ın TATUL ALTUNYAN – Devlet Koro-Müzik ve Dans Topluluğu ile beraber sahne aldı.

29 NİSAN 2018 Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi
6-13 yaş grubunda 125, 14- 30 yaş grubunda 55, toplamda 180 dansçısıyla bir dans okulu disiplininde çalışmalarına sürekli devam eden Maral Müzik ve Dans Topluluğu, 29 Nisan 2018 Pazar günü Dünya Dans Gününü sahnede tüm sanatseverlerle beraber kutladı.